Socioekonomska analiza gospodarenja otpadom u gradovima Osijeku i Subotici (2012.)
Svrha je studije „Socioekonomska analiza gospodarenja otpadom u gradovima Osijeku i Subotici“ odgovoriti na pitanje povećava li se spremnost građana i građanki Osijeka i Subotice na recikliranje ako im se osiguraju informacije i edukacija te infrastruktura potrebna za razdvajanje otpada. Studija povezuje sve tri skupine aktivnosti projekta:
1. Edukacija. Jedan je od ciljeva projekta i motivacijska kampanja kojom se želi raznim dionicima približiti i pojasniti koncept održivog gospodarenja otpadom uz pomoć publikacija, izvještaja, radijskih spotova i internetskih stranica o reciklaži i otpadu općenito.
2. Pilot-projekt: Reciklaža u zajednici. U sklopu projekta gradovima Osijeku i Subotici donirat će se po pet zelenih otoka gdje će stanari zgrada imati mogućnost na organiziran i pristupačan način reciklirati razne vrste otpada.
3. Sudjelovanje javnosti u planiranju gospodarenju otpadom. U gradovima Osijeku i Subotici provest će se ispitivanje javnog mnijenja kako bi se dobili odgovori na stavove prema potrebi smanjivanja otpada i spremnosti na recikliranje.
Studija se temelji na analizi rezultata dobivenih provedbom anketa sastavljenih za potrebe projekta u Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar. Pored rezultata ankete među građanima i građankama Osijeka i Subotice općenito, analiziraju se rezultati eksperimentalne skupine – građana i građanki koji su bili dio projekta i stanuju u zgradama kojima su donirani zeleni otoci, a bili su informirani i educirani o prednostima recikliranja, odnosno odvojenog prikupljanja otpada.
Podaci za Osijek jasno pokazuju da su građani i građanke uz kvalitetnu i funkcionalnu infrastrukturu voljni reciklirati.
Ekološka svijest nedvojbeno pomaže prihvaćanju reciklaže, no ona nije dovoljna. To je i logično s obzirom na to da se ne može reciklirati bez kvalitetne i funkcionalne infrastrukture. U oba grada analiza je pokazala kako u kontrolnim skupinama nema razlika u namjeri odvojenog prikupljanja otpada s obzirom na razinu osviještenosti. No, podaci za eksperimentalnu skupinu u Osijeku pokazali su da ekološki visoko osviješteni pojedinci i pojedinke iskazuju statistički značajno veću namjeru odvojenog prikupljanja papira, stakla, plastike, metala i biootpada nego ekološki slabo osviješteni pojedinci. Jasno, takvi su rezultati i posljedica toga što se njima osigurala infrastruktura za odvojeno prikupljanje otpada.
Preuzimanje studije je moguće: PDF DOWNLOAD